Amortizatoriai turi didelę reikšmę ESC sistemos veikimui

23 spalio 2012, 22:00

Elektroninė stabilumo kontrolės sistema – tai sistema, kuri vairuojant, padeda išvengti automobilio slydimo.

Statistiniais duomenimis, net 40 % mirtinų eismo įvykių įvyksta dėl automobilio slydimo. Tyrimai rodo, kad ESC sistemos pagalba, tokių eismo įvykių skaičių galima būtų sumažinti 80 %. Dauguma nelaimingų atsitikimų, susijusių su automobilio kontrolės praradimu įvyksta, kai vairuojant prarandama trauka, vairas pasukamas per daug arba per mažai, neatsižvelgiama į oro sąlygas.

Davikliai, naudojami ESC sistemoje, surenka ir perduoda duomenis apie padėtį kelyje, vienam iš automobilio borto kompiuterių. Kai kompiuteris nustato, kad kontrolė prarasta, variklio valdymo sistema nedelsiant leidžia sumažinti automobilio greitį ir pradeda stabdyti atitinkamą ratą. Tokiu būdu išlaikoma automobilio kontrolė.

Remiantis tyrimų duomenimis, nustatyta, kad 60 % visų lengvųjų automobilių, yra 4 – 12 m. senumo. Daugelyje 10 metų senumo automobilių jau yra įdiegta ESC sistema, trečdalis 2005 metais pagamintų automobilių jau turi šią sistemą, o nuo 2007 metų ši sistema yra įdiegta pusėje pagamintų automobilių. Ne tik automobilių pramonės specialistams, bet ir vairuotojams, yra aktualu žinoti, ar automobilyje įrengta ESC sistema.

Kodėl? Dėl dviejų svarbių priežasčių:

• ESC veiksmingumas priklauso nuo padangų sukibimo su kelio danga ir nuo automobilio pakabos būklės. Jeigu padangos nesukimba su kelio danga tai automobilis važiuoja kaip per ledą. Todėl labai svarbu, kad automobilis būtų „apautas“ geromis, nesudėvėtomis padangomis.

• ESC veiksmingumas priklauso nuo dalių, kurias montuojate, tokių kaip amortizatoriai ir spyruoklės. Netinkamai parinktos dalys gali neatitikti gamintojo sumontuotų dalių charakteristikų. Tokios dalys gali sumažinti ESC veiksmingumą ir automobilis gali pradėti netikėtai stabdyti.

Automobiliai, kuriuose sumontuota ESC sistema kaip ir visi automobiliai reikalauja reguliarios priežiūros, tokios kaip: stabdžių trinkelių, amortizatorių, spyruoklių, padangų ir kitų dalių keitimo. Keičiant, senas dalis naujomis, būtina įsitikinti, kad naujos dalys atitiktų anksčiau sumontuotų originalių dalių charakteristikas. Senų, naudotų, dalių montavimas gali neigiamai įtakoti ESC sistemos veikimą.

Kuo ESC skiriasi nuo ABS ir traukos kontrolės sistemos (ASR)?

ESC sistema gauna duomenis iš ABS, traukos kontrolės sistemų. Papildomi duomenys gaunami iš posūkio aplink ašį, šoninio greitėjimo sensorių, kartais iš vairo susukimo kampo sensoriaus. Tai yra kompiuterizuota sistema, kuri stebi kiekvieno rato sukimosi greitį, variklio sūkius, pasvyrimo kampą, automobilio pasukimą pagal jo ašį, važiavimo trajektoriją, bei kiekvieno rato sukibimo su kelio danga praradimą. ESC sistema apskaičiuoja daugybę duomenų ir koreguoja automobilio važiavimą taip kaip nė vienas žmogus nesugebėtų to atlikti. Bendras ESC, ABS ir traukos kontrolės sistemų veikimas įtakoja automobilio vairavimą bei stabdžių sistemos veikimą kiekvienam ratui atskirai. Skirtingai nuo kitų sistemų, ESC gali reguliuoti variklio galią (sūkius).

KYB

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!