Pagrindinės ratų guolių susidėvėjimo priežastys

22 lapkričio 2011, 23:00

Ratų guoliai gamintojų projektuojami ir konstruojami taip, kad užtikrinti kiek įmanoma didesnį guolio patvarumą išoriniams veiksniams bei maksimalų efektyvumą naudojimo laikotarpiu. Nepaisant technologinių pasiekimų šioje srityje, ratų guolius veikiantys gamtiniai, fizikiniai bei cheminiai veiksniai ilgainiui įtakoja guolio susidėvėjimą bei padaro jį netinkamu ekploatacijai.

Šiuolaikinėse transporto priemonėse montuojami ratų guoliai turi atitikti nemažai reikalavimų: ilgas eksploatavimo laikas, tinkama geometrija, atsparumas korozijai, akustinės savybės, žemas vibracijos lygis, patikimumas, atsparumas temperatūros pokyčiams, kuo mažesnė pačio guolio masė, nesudėtingas montavimas ir demontavimas bei, taip vadinamas, guolio "draugiškumas" aplinkai.

Priežastys

Nors šiais laikais gaminami ratų guoliai pakankamai kokybiški ir ilgaamžiai, neretai guolis sugenda "neatitarnavęs" savo įprasto eksploatacijos laiko. Žymiai dažnesnė to priežastis būna išoriniai veiksniai, nei gamyklinis brokas.

Ratų guoliai projektuojami taip, kad apie 90% iš jų be didesnio vargo atlaikytų 500 000 km. ridą;

 

Apie 70% atvejų, kada prieš laiką susidėvi guolis, kaltas būna per mažas ar per didelis rato guolio tepimas ir / arba netinkamas tepalas;

Apie 18% guolių susidėvi dėl jų užteršimo, dėl to ypač svarbus yra guolio sandarumas. Per pažeistus guolio sandarumo elementus išbėga tepalas ir į guolį patenka nešvarumai.

 

Apie 10% guolio sugedimo atvejų įvyksta dėl netinkamo jų sumontavimo automobilyje: mechaninių pažeidimų, perkaitimų, netinkamo sureguliavimo (per didelio priveržimo) ir kt.

 

 

Tepimo ir sandarumo svarba

Gamybos eigoje guoliai sutepami specialiu guolių tepalu, kuris turi atlikti savo tepimo funkciją per visą guolio ekploatavimo laiką.

Ypač svarbų vaidmenį atlieka guolio sandarinimo elementai, kurie saugo guolį nuo išorinio poveikio ir neleidžia ištekėti guolio tepalui, ypač tai aktualu, kada greitėdamas automobilis atlieka staigų manevrą. Guolio sandarumą garantuoja tam tikslui naudojami sandarinimo žiedai bei specialūs sandarinimo manžetai.

Tinkamas sumontavimas

Būtina sąlyga ilgalaikei guolio ekploatacijai užtikrinti yra tinkamas guolio sumontavimas automobilyje. Švari darbo aplinka apsaugo nuo purvo patekimo ir garantuoja ilgalaikiškesnį guolio eksploatavimą, jei neįvyks mechaninių guolio ar jo sandarinimo elementų pažeidimų. Tuo pačiu, siekiant ilgesnio guolio darbinio laiko, būtina laikytis guolio montavimo instrukcijų, prisukimo momento ir kitų guolio gamintojo rekomendacijų.

"Subyrėjus" vienam rato guoliui rekomenduojama keisti ir kito rato guolį. To dėka padidėja vairuotojo ir keleivių saugumas, be to, keičiant iš karto abu guolius sutaupoma pinigų remonto sąskaita, jei tektų neužilgo keisti ir kito rato sugedusį guolį.

Schaeffler Polska Sp.z.o.o.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!