Mechaninis vandens siurblio veleno sandariklis – mažas, bet labai svarbus elementas

6 gruodžio 2017, 23:42

Automobilių gamintojai nuolat siekia sumažinti CO2 išmetimą. Būtent todėl pastaruoju metu variklių tūrio mažėjimas yra bendra tendencija. Šis principas yra labai paprastas: daugiau galios mažesnėje talpoje. Varikliai yra mažesni, lengvesni ir ekonomiškesni, puikiai veikiantys. Pavyzdžiui, geresnius rezultatus galima pasiekti naudojant modifikuotus turbokompresorius.

Prieš užsidegant kuro mišiniui slėgis yra didesnis, o pats degimo procesas cilindre vyksta smarkiau. Dėl to šiuolaikinius variklius reikia efektyviau vėdinti. Ši užduotis tenka aušinimo sistemai, visų pirma vandens siurbliui. Be tinkamo guolio, svarbiausias ir labiausiai pažeidžiamas elementas yra mažiausias elementas. Tai yra mechaninis sandariklis, kuris nėra matomas iš išorės, bet jo specifinė filigraninė struktūra nusipelno daugiau dėmesio. Mechaninis sandariklis yra ant vandens siurblio veleno ir atskiria siurblio guolį nuo aušinimo skysčio.

Jį sudaro daugybė elementų,  kai kurie iš jų yra mobilūs, o kai kurie iš jų yra fiksuoti (žr. paveikslėlį žemiau).

Sandarikliai turi du jungiamuosius paviršius. Sandarinimo efektas pasiekiamas slankiojo ir stacionaraus žiedo slydimo metu (spaudžiant spyruoklei). Stumdomi paviršiai yra pagaminti iš aukštos kokybės medžiagų, tokių kaip silicis, grafitas ar keramika, kurie yra atsparūs dilimui. Bet koks medžiagų taupymas neigiamai veikia mechaninio sandariklio tarnavimo laiką. Visi vandens siurbliai atrodo identiški, bet iš esmės jie skiriasi kokybe. Norint užtikrinti tinkamą mechaninio sandariklio veikimą, viso siurblio veikimo laiku, reikalingas teigiamas tepimas ir aušinimas tarp dviejų žiedų. Tai įmanoma dėl tepalo plėvelės, kuri susidaro sukant tarp dviejų besisukančių žiedų. Siekiant sumažinti trintį ir tinkamą šilumos išsiskyrimą, tepalo plėvelė turi būti 1-2 μm storio (žr. paveiksliuką).

Nutekėjimas tarp sandarinimo ir stacionaraus žiedo yra normalus reiškinys. Tačiau jis yra labai nežymus ir dažniausiai siurblyje išgaruoja. Kartais gali atsitikti taip, kad aušinimo skystis patenka į tarpą už dinaminio žiedo ir pasirodo drenažo angoje.

Nedidelis aušalo nutekėjimas, ypač sumontavus naują vandens siurblį, yra visiškai normalu ir nesudaro pagrindo nerimauti. Kai kuriuose siurbliuose yra rezervuarai, kurie susirenka ištekėjusį aušinimo skystį ir į vandens siurblį patenka garo pavidalu. Ilgalaikis aušinimo skysčio nuotėkis iš drenažo angos yra sandarumo pažeidimo ženklas, o tai reiškia, kad vandens siurblys irgi yra nesandarus (3 pav.).

Mechaninis sandariklis yra labai subtilus elementas, kuris gali būti sugadintas dėl šių priežasčių:

  1. Žala transportavimo metu:

Slankusis sandariklis gali būti pažeistas transportavimo metu arba dėl jėgos, veikiančios kuro siurblio  veleną (pvz.: smūgis).

  1. Naudojamas senas arba užterštas aušinimo skystis:

Slidūs dinaminio sandariklio paviršiai gali būti pažeisti rūdžių, kalkių ir būti užteršti. Šiuo atveju siurblio guolio sandarinimas praranda savo efektyvumą.

  1. Sausas siurblio veikimas dėl aušinimo skysčio trūkumo:

Jei aušinimo skysčio maišymo santykis su vandeniu nėra teisingas, aušinimo skystis praranda tepimo savybes. Neatsiranda apsauginės plėvelės, todėl tarp dinaminio ir stacionaraus žiedo atsiranda sausa trintis. Trintis sukuria šilumą, kuri gali sugadinti sandariklį.

  1. Montavimo klaida:

Papildomų sandarinimo priemonių (silikono) naudojimas gali sugadinti slankiojo ir stacionaraus žiedų paviršių.

  1. Sauso siurblio veikimas, kai sistemoje yra per mažai slėgio:

Jei yra pažeistas aušintuvo dangtelio vožtuvas, slėgis aušinimo sistemoje gali būti per mažas. Dėl to slėgio spyruoklė per daug spaudžia ir du žiedai yra visiškai užspaudžiami. Tuo pačiu metu nesusidaro tepalo plėvelė ir sandariklis dirba sausai.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!