Sunkvežimio vairuotojas: svajonių darbas ar išnaudojimas?

30 lapkričio 2016, 22:35

  • Kvalifikuotų vairuotojų trūksta, o ekspertai teigia, kad „lengviau rasti teisininką nei vairuotoją“;
  • 2016 m. „Continental“ mobilumo studija patvirtina, kad reikalavimai vairuotojams griežtėja;
  • Vairuotojai skundžiasi dėl nepakankamo poilsio vietų skaičiaus ir jų kokybės;
  • Autonominis vairavimas nėra prioritetas.

Hanoveris, 2016 m. lapkričio mėn. Kaip atskleidžia 2016 m. „Continental“ mobilumo studija „Mobility Study 2016 – The Connected Truck“, 75 proc. Vokietijoje apklaustų sunkvežimių vairuotojų mėgsta vairuoti. Ir tik 15 proc. prisipažino, kad rinkosi šį darbą todėl, kad nebuvo kitų alternatyvų. 55 proc. vairuotojų nori patys priimti sprendimus ir valdyti automobilį, o 67 proc. nelinkę taikytis su apribojimais, net jei technologijos lemtų didesnį saugumą. Žinoma, todėl jų nevilioja ir autonominis vairavimas. Bet net 72 proc. tų vairuotojų, kurių stažas yra daugiau kaip 30 metų, automobiliuose norėtų daugiau pagalbinių sistemų.

Didesnė dalis profesionalių vairuotojų yra patenkinta poilsio laiku (64 proc.) ir darbo valandomis (51 proc.). Bet tuo pačiu metu daugiau kaip trys ketvirtadaliai vairuotojų atsakė, kad jų netenkina sunkvežimiams skirtų poilsio ir stovėjimo vietų skaičius aikštelėse, o 56 proc. kritikavo jų būklę. Tik ketvirtadalis vairuotojų yra patenkinti dušinėmis ir tualetais poilsio vietose. Taip pat daugiau kaip pusė vairuotojų (54 proc.) dažniausiai kelyje bendrauja su kolegomis, tik 10 proc. yra patenkinti kelių būkle, o net 64 proc. yra nepatenkinti arba net labai nepatenkinti savo atlyginimu.

Itin trūksta aukštos kvalifikacijos vairuotojų

Taip pat itin trūksta aukštos kvalifikacijos vairuotojų – tą patvirtino net 91 proc. mobilumo studijoje dalyvavęs Vokietijos logistikos ekspertas. „Lengviau yra rasti teisininką, nei vairuotoją“, – prie komentarų pažymėjo vienas iš specialistų. Ekspertai pastebi, kad vis gilėja praraja tarp gerus įgūdžius turinčių vietinių vairuotojų ir vairuotojų iš užsienio.

Tuo pačiu metu vis didėja reikalavimai profesionaliems vairuotojams. Daugiau kaip 90 proc. vairuotojų neabejoja, kad ateityje bus tik daugiau su jų profesija susijusių iššūkių. Vien tik mokėti vairuoti sunkvežimį nebepakaks, tad palaipsniui vairuotojai perims logistikos organizavimo užduotis, krovinio apžiūrą, koordinaciją, bus atsakingi už planavimą ir terminų vykdymą.

Ypatingai tai aktualu krovinių pristatymo paslaugas teikiančioms įmonėms, kuriose vairuotojas yra vienintelis asmuo, atstovaujantis įmonę, su kuriuo tenka bendrauti užsakovui. „Logistika taip pat turi žmogiškąjį faktorių, todėl mes investuojame į mokymus – ne tik profesionalių įgūdžių tobulinimą, bet ir bendravimo gebėjimus, kurie ateityje bus vis svarbesni“, – studijoje pabrėžė logistikos ekspertas

continental_mobilumo_studija_2016

Vairuotojams iš Rytų Europos – minimalūs atlyginimai

Taip pat, pasak pramonės senbuvių, itin daug verslo modelių yra pagrįsti „neribotomis vairuotojų darbo valandomis“. Specialistai neabejoja, kad „vairuotojų išnaudojimas negali būti ateities verslo modelis“ – pervežimų paslaugas teikiančios įmonės iš Centrinės ir Rytų Europos kartais savo vairuotojams moka vos 2,80 eurų valandinį atlyginimą. „Du trečdalius mūsų pardavimų atlieka subrangovai ir turime kokybės problemų su svetimais vairuotojais – visa tai dėl didelės konkurencijos rinkoje“.

Tolimųjų reisų vairuotojai yra patenkinti savo transporto priemonėmis – tik 7 proc. apklaustųjų skundėsi dėl jų patikimumo. Bet penktadalis vis dar nepatenkinti sunkvežimių salono komfortu ir patogumu, o ketvirčiui stinga geresnės komunikacijos įrangos. Verta paminėti, kad blogiausius salono vertinimus pateikė iki 7,5 tonų sveriančių sunkvežimių vairuotojai, daugiausiai atliekantys vietinius ir regioninius pervežimus.

Logistikos kompanijų atstovai iš esmės patenkinti savo vairuotojais ir du trečdaliai pareiškė, kad jais pasitiki. Tiesa, 14 proc. buvo priešingos nuomonės. Bet vertinant subrangovų kompanijų vairuotojus, kritikos buvo gerokai daugiau. „Kalbant apie kokybę, yra itin didelis skirtumas tarp mūsų kompanijos vairuotojų, kurie gauna įprastą šalyje atlyginimą, ir subrangovų darbuotojus“, – sako autoparko ekspertas.

Pirmaujanti technologijų kompanija „Continental“ pristatė jau ketvirtąją mobilumo studiją „Mobility Study 2016 – The Connected Truck“, kuri buvo skirta pervežimo transportui. Rinkos ir socialinių tyrimų institutas „Infas“ atiko daugiau kaip 4000 logistikos srities darbuotojų, užsakymų agentų, parkų operatorių ir sunkvežimių vairuotojų apklausą Vokietijoje ir Kinijoje. Didžiausias dėmesys buvo skirtas iššūkiams, su kuriais logistikos sektorius susiduria itin progresuojant naujoms technologijoms ir duomenų siuntimui.

Faktai ir skaičiai apie profesionalius vairuotojus Vokietijoje:

  • Vokietijoje daugiau kaip pusė milijono žmonių dirba profesionaliais vairuotojais; mažiau nei 10 000 iš jų yra moterys;
  • 70 proc. vairuotojų amžius yra nuo 25 iki 55 metų, daugiau kaip ketvirtis yra vyresni nei 55 metų;
  • Kasmet pasirašoma apie 7000 apmokymų kontraktų su tais, kurie nori tapti profesionaliais vairuotojais Vokietijoje;
  • 2015 metais Vokietijoje įvyko 32 000 eismo įvykiai, kuriuose dalyvavo pervežimo transportas ir buvo sužaloti žmonės.

www.continental-corporation.com

Oficialusis UEFA EURO 2016™ rėmėjas

Continental plėtoja pažangias technologijas, skirtas žmonių ir krovinių pervežimui. Tarptautinis padangų gamintojas, būdamas patikimas partneris ir automobilinės industrijos tiekėjas, siūlo tvarius, saugius, patogius, individualiai pritaikytus ir prieinamus sprendimus. Korporacijos, kurios sudėtyje yra penki padaliniai – Važiuoklės ir saugumo, Vidaus įrangos, Transmisijos, Padangų ir ContiTech, 2015 metų apyvarta siekė 39,2 milijardus eurų. Šiuo metu 55 pasaulio šalyse esančiuose įmonės padaliniuose dirba apie 215 000 darbuotojų.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!