Technologijų vystymasis daro įtaką beveik visoms gyvenimo sritims, ne išimtis ir automobilių pramonė. Pastaraisiais metais automobilių diagnostikoje įvyko tikras perversmas, daugiausia dėl pažangių elektroninių sistemų ir analizės priemonių įdiegimo. Šiuolaikinėse transporto priemonėse, ypač aukščiausios klasės ir elektra varomuose automobiliuose, įrengti pažangūs borto kompiuteriai, leidžiantys nuolat stebėti transporto priemonės techninę būklę ir greitai diagnozuoti bet kokius gedimus.
Šiuolaikinės diagnostikos sistemos
Vienas svarbiausių šiuolaikinės diagnostikos elementų yra OBD (angl. On-Board Diagnostics) sistemų integravimas. OBD-II, kuri nuo 2001 m. yra privaloma Europoje parduodamose transporto priemonėse, leidžia lengvai prijungti diagnostikos įrankius, kurie nuskaito borto kompiuteryje saugomas klaidas. Debesijos technologijų plėtra papildomai suteikė galimybę atlikti nuotolinę diagnostiką, kuri tapo ypač svarbi pandemijų metu.
Naujovė yra ir vaizdo sistemos, kuriose naudojama papildytoji realybė (AR). Naudodamasis specialiais akiniais, technikas gali matyti išsamias automobilių sistemų schemas, uždėtas ant realaus automobilio vaizdo, todėl diagnostika ir remontas tampa daug lengvesni.
Tesla MacGyver sistema
Vienas novatoriškiausių diagnostikos sprendimų automobilių pramonėje yra „Tesla“ sukurta sistema, paprastai vadinama „MacGyver“. Anksčiau „Makgaiveris“ buvo tapatinamas su ad hoc remontu naudojant lipnią juostą, segtukus ir šiek tiek sumanumo. Šiandien „Tesla“ šiam terminui suteikia visiškai naują prasmę, parodydama, kad šiuolaikinės technologijos gali būti tokios pat išradingos, kaip ir kultinis televizijos serialo personažas.
„Makgaiverio“ sistema pagrįsta dirbtiniu intelektu ir mašininiu mokymusi. Pagrindinis jos tikslas – ne tik aptikti gedimus, bet ir, jei įmanoma, imtis automatinių taisomųjų veiksmų. Pavyzdžiui, jei sistema aptinka vieno iš jutiklių gedimą, ji gali taikyti alternatyvų algoritmą, kad automobilis veiktų iki techninės priežiūros vizito.
Be to, sistema leidžia „Tesla“ nuotoliniu būdu prisijungti prie transporto priemonės ir diagnozuoti gedimus bei taikyti programinės įrangos atnaujinimus be techninės priežiūros vizito. Tai labai patogu transporto priemonių savininkams, be to, sutaupoma daug laiko ir pinigų. Tesla MacGyver tampa ypač naudinga avarinėse situacijose, pavyzdžiui, ilgų kelionių metu, kai greitos techninės pagalbos galimybės yra ribotos.
Privalumai mechanikams ir vairuotojams
Šiuolaikinės technologijos keičia ir autoservisų darbo metodus. Mechanikai vis dažniau naudojasi specialiomis diagnostikos programėlėmis, kuriose pateikiama išsami informacija apie gedimus ir rekomenduojamus remonto variantus. Tai sutrumpina diagnostikos ir remonto laiką, todėl sumažėja klientų išlaidos.
Vairuotojams didžiausią naudą teikia didesnis transporto priemonių patikimumas ir galimybė realiuoju laiku stebėti jų būklę naudojant mobiliąsias programėles. Daugelio šiuolaikinių automobilių diagnostikos sistemos gali įspėti naudotoją apie galimas problemas dar prieš joms tampant rimtu gedimu.
Automobilių diagnostikos ateitis
Tobulėjant technologijoms, galime tikėtis, kad diagnostikos sistemos ir toliau tobulės. Dirbtiniu intelektu grindžiami sprendimai, tokie kaip Teslos „MacGyver“, gali tapti pramonės standartu ir turėti didelę įtaką transporto priemonių eksploatacijai ir remontui. Ateityje gali būti įdiegtos net visiškai autonominės remonto sistemos, atveriančios visiškai naujas automobilių pramonės perspektyvas.
Komentarai