„Lumag“ investuoja į stabdžių trinkelių „Breck“ bandymų įrenginius

8 rugsėjo 2015, 21:14

Nekyla abejonių, kad įprasti bandymai lauko sąlygomis yra patikimiausi motorinių transporto priemonių bandymai. Tačiau įvairūs sunkumai, pavyzdžiui, problemos užtikrinant pasikartojančias klimato sąlygas, iš esmės riboja tokius matavimus. Todėl pastaruoju metu vis dažniau susiduriama su pastangomis bandymus kelyje pakeisti bandymais laboratorijose, kurie atliekami specialiuose stenduose. Pasirodo, kad realių stabdžių darbo sąlygų imitavimas, t. y. ypač artimų realioms sąlygoms bandymų atlikimas, yra įmanomas. Tačiau reikia turėti atitinkamas technines priemones, būtinas jų įgyvendinimui, o tai, savo ruožtu, susiję su didelių finansinių lėšų investicijomis.

Šių metų gegužės mėnesį įmonės „Lumag“ bandymų ir plėtros skyriuje paleisti nauji bandymo įrenginiai, t. y. dinamometrinis inertinis bandymų stendas su NVH bandymų funkcija (angl. Noise, Vibration, Harshness – triukšmas, vibracija ir darbo šiurkštumas). Įrengtas stendas yra pirmasis šios klasės įrenginys Lenkijoje, o jo kaina siekia 0,9 mln. eurų. Jis skirtas lengvųjų automobilių ir komercinių transporto priemonių stabdžių sistemų bandymams.

Norint visiškai suprasti šio įrenginio privalumus ir galimybes, kaip ir neįkainojamą įtaką trinties medžiagų plėtrai, vertėtų susipažinti su bendra jo konstrukcija ir veikimo principu.

Neabejotinai, atliekant įvairius stabdžių sistemų bandymus (ypač NVH bandymus) svarbiausi parametrai yra tokie elementai kaip greitis, stabdžių temperatūra, stabdžių sistemos slėgis, taip pat stabdomos transporto priemonės svoris (t. y. transporto priemonės inertiškumo imitavimas) bei visos pakabos darbas. Šie rodikliai yra būtini siekiant užtikrinti, kad stende sumontuoti stabdžiai bus bandomi tokiomis pačiomis sąlygomis, kokiomis dirba transporto priemonėje įrengta stabdžių sistema. Norint tiksliai atkurti visus aukščiau nurodytus stabdžių sistemos parametrus, stende turi būti įrengti tokie elementai, kaip elektros variklis (skirtas varymui) ir matavimo zona, esanti specialioje garsą sugeriančioje ir izoliuojančioje kameroje. Bet visų pirma, stendas turi tiksliai atkurti transporto priemonės inertiškumą.

Svarbiausia naujojo firmoje „Lumag“ sumontuoto inertinio stendo savybė, kaip nurodo pats pavadinimas, yra galimybė atkurti realų transporto priemonės inertiškumą. Elementas, kuris imituoja transporto priemonės inertiškumą, t. y. sukuria kinetinę energiją, yra smagračių, kurie sukasi tokiu pačiu kampiniu greičiu kaip ir tikros transporto priemonės ratai, sistema. Tokiu būdu sukurta pakaitinė kinetinė energija bandymo metu veikia bandomą stabdžių sistemą. Žinoma, stende yra galimybė reguliuoti besisukančios masės vertę ir pradinį jos greitį. Be to, yra galimybė reguliuoti stabdžių trinkelių sukeliamą stabdžių disko paviršiaus spaudimą, stabdžių sistemos temperatūrą, taip pat klimato sąlygas, taigi ir visus parametrus, būdingus realios transporto priemonės stabdymo procesui.

Labai svarbus inertinio bandymų stendo su NVH funkcija elementas yra speciali garsą sugerianti ir izoliuojanti kamera. Ji, visų pirma, yra skirta tinkamos akustinės aplinkos užtikrinimui kameros viduje, t. y. akustinių sąlygų, susidarančių transporto priemonės eksploatacijos metu, atkūrimui. Kalbant apie akustinę aplinką, kurioje juda tikra transporto priemonė, laikoma, kad artimiausias realioms sąlygas galima sudaryti dalinai laisvoje zonoje. Šias prielaidas įgyvendinti padeda specialus korpusas, kurį sudaro garsą sugeriančios sienelės ir lubos bei garsą atspindinčios grindys. Ši speciali kamera atlieka dar vieną funkciją – klimato kameros, taigi sudaro galimybes atlikti bandymus esant kintančioms aplinkos temperatūros ir drėgmės sąlygoms. Temperatūros ir drėgmės kontrolė sudaro galimybes atlikti bandymus visiškai skirtingomis, tačiau tiksliai atkartojamomis sąlygomis. Naujausios tarptautinės bandymų procedūros reikalauja atkurti tokias sąlygas, todėl bandymų stendai su klimato kameromis tampa privalomu stabdžių sistemų bandymų elementu. Verta paminėti, kad akustinio fono slėgio lygis naujojo „Lumag“ dinamometro kameroje neviršija 60 dB (A). Žinoma, kameros matavimo zonoje įrengti atitinkami prietaisai, būtini vibroakustinių matavimų atlikimui, t. y. mikrofonai ir virpesių keitikliai.

Siekiant kuo patikimiau atkurti realioje transporto priemonėje įrengtą stabdžių sistemą, „Lumag“ inertiniame stende yra galimybė sumontuoti visą vieno transporto priemonės rato pakabą, t. y. visą stabdžių sistemą, stebulę, „McPherson“ koloną su svirtimis ir guminiais elementais. Toks stabdžių sistemos įrengimas yra būtinas, kadangi suteikia galimybes idealiai atkurti realios transporto priemonės stabdžių sistemos darbo sąlygas. Tai ypač svarbu atliekant stabdžių darbo metu susidarančių vibroakustinių procesų matavimus.

Verta paminėti, kad inertinis stendas su NVH bandymų funkcija yra dažniausiai laboratoriniam stabdžių sistemų vibroakustinių procesų matavimui naudojamas įrenginys. Skaitmeninė bandymo eigos kontrolės sistema su galimybe atkurti bet kokią transporto priemonės judėjimo pasipriešinimo savybę, o taip pat ir automatinė bandymo eigos kontrolė suteikia galimybę tokius bandymus atlikti pačiu ekonomiškiausiu ir efektyviausiu būdu. Savo ruožtu, idealiai atkartota stabdžių sistemos konstrukcija, kaip ir speciali klimato kamera su tiksliu transporto priemonės inertiškumo imitavimu, užtikrina ypač realias ir tiksliai pakartojamas bandymų sąlygas. Naujas stendas, be akivaizdaus bandymų sąnaudų sumažinimo ir mažesnės bandymų procedūros trukmės, suteikia galimybę sutelkti dėmesį į vieną atskirą stabdžių darbo aspektą, pavyzdžiui, į jų efektyvumą arba vibroakustinių procesų, sukeliamų stabdžių sistemos, matavimą.

Ši įranga paspartins naujų „Breck“ stabdžių trinkelių, skirtų premium klasės transporto priemonėms, asortimento plėtros projekto užbaigimo darbus.

Galiausiai, techninių duomenų mėgėjams pateikiame keletą svarbiausių parametrų, apibūdinančių naująjį „Lumag“ įrenginį:

Galia: 258 kW;

Sukimosi greitis: 2800 aps./min.;

Sukimo momentas: 1900 Nm;

Matavimo zonoje imituojama temperatūra: -20 –+50 °C;

Matavimo zonoje imituojamas drėgnumas: 10% –90%;

Akustinio slėgio fono lygis: 60 dB (A).

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!