Ar Kinijai pavyks užtvindyti Europą pigiais elektromobiliais? Pateiktas skundas dėl nustatyto muito.

19 rugpjūčio 2024, 9:21

Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) pateiktas skundas prieš Europos Sąjungą. Kinai mano, kad nauji muitai yra neteisėti ir ketina siekti jų panaikinimo. Kokios yra galimybės? Ar pasekmės gali būti rimtos?

Kinija pateikė skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) prieš Europos Sąjungą, kuri nustatė antisubsidijų muitus Kinijos elektromobiliams (EV). Pekinas teigia, kad ES sprendimas prieštarauja PPO taisyklėms ir kelia grėsmę pasauliniam bendradarbiavimui kovoje su klimato kaita. ES nustatė tarifus po tyrimo dėl Kinijos subsidijų EV gamintojams. Atsakydama Kinija įspėjo, kad ginčas gali pagilinti prekybos įtampą, paveikdamas tolesnius ekonominius santykius su ES.

Ginčo kontekstas ir priežastys

2024 m. rugpjūčio mėn. Kinija pateikė oficialų skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) prieš Europos Sąjungą. Šis skundas buvo atsakas į ES sprendimą nustatyti antisubsidijų muitus Kinijos elektromobiliams (EV). Europos Sąjunga pagrindė savo veiksmus teigdama, kad Kinijos EV gamintojai naudojasi nesąžiningomis vyriausybės subsidijomis, leidžiančiomis jiems siūlyti savo produktus už daug mažesnes kainas, o tai kelia grėsmę Europos gamintojų konkurencingumui.

ES atliko tyrimą, kurio tikslas buvo ištirti Kinijos subsidijų mastą ir poveikį Europos rinkai. Tyrimas parodė, kad Kinijos vyriausybės subsidijos, tokios kaip mokesčių lengvatos, tiesioginė finansinė parama ir lengvatinės kreditavimo sąlygos, galėjo pažeisti sąžiningos konkurencijos principus. Dėl to, siekdama apsaugoti vietinius gamintojus ir Europos EV rinką, ES nustatė muitus, kurie turėjo atsverti Kinijos subsidijų poveikį.

Kinijos reakcija – prekybos karo I aktas

Kinija griežtai pasipriešino šiam sprendimui, laikydama jį protekcionistiniu ir prieštaraujančiu PPO taisyklėms. Skunde, pateiktame PPO, Pekinas argumentuoja, kad ES taiko dvigubus standartus, apsunkindama prieigą prie savo rinkos, tuo pačiu metu skatindama Europos produktų eksportą į Kiniją. Kinijos valdžia taip pat teigia, kad ES veiksmai yra politiškai motyvuoti ir siekia sustabdyti greitą Kinijos elektromobilumo sektoriaus vystymąsi, kuris yra labai svarbus pasaulinėms pastangoms darnaus vystymosi ir CO2 emisijų mažinimo srityje.

Kinijai Europa yra viena svarbiausių jų elektromobilių realizavimo rinkų. Vidurio valstybė šiuo metu yra pasaulio lyderė EV ir jų baterijų gamyboje, o plėtra į užsienio rinkas, ypač Europos, yra labai svarbi jų tolesniam technologiniam ir ekonominiam vystymuisi. Todėl ES sprendimas nustatyti muitus buvo jų laikomas rimta grėsme jų pasaulinės plėtros strategijai.

Kinijos skundas PPO gali lemti prekybos įtampos eskalavimą tarp Kinijos ir Europos Sąjungos. Praeityje panašūs prekybos ginčai dažnai baigdavosi abipusių atsakomųjų muitų nustatymu. Europos Sąjungai, kuri stengiasi skatinti žaliąją transformaciją ir didinti EV dalį savo keliuose, prekybos įtampa su Kinija gali lemti prieigos prie pagrindinių komponentų ir technologijų apribojimą, o tai savo ruožtu galėtų sulėtinti Europos EV rinkos vystymąsi.

Kita vertus, Kinijai laimėjimas ginče PPO galėtų ne tik suteikti galimybę toliau plėstis Europos rinkoje, bet galbūt ir sustiprinti jų derybinę poziciją kitais prekybos klausimais.

Aneta Konopka

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!