Padangų gamykla Olštyne švenčia 50-ąjį gimtadienį. Oficialus Olštyno automobilių padangų gamyklos (OZOS – Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych ) atidarymas vyko 1967 m. spalio 28 d. Tuo metu gamykloje dirbo 1500 žmonių, o padangos buvo parduodamos tik Lenkijoje.
Jau 22 metus gamykla priklauso Prancūzijos kompanijai „Michelin“, kurioje dirba apie 4 500 darbuotojų ir tai yra viena didžiausių gamyklų pasaulyje. Nuo pat pradžių gamykloje pagaminta daugiau nei 230 milijonų padangų. „Michelin“ grupė Olštyne investavo 1 mlrd. EUR.
XX amžiaus 7 dešimtmetyje, centralizuoto ekonominio valdymo laikais, tuometinis chemijos pramonės ministras 1961 m. gruodžio 16 d. įkūrė Olštyno padangų gamyklą. Jai vadovavo Władysław Leonhard. Projektavimas užėmė nepilnus tris metus.
1964 m. vasarį Olštyno durpynuose pasirodė pirmieji ekskavatoriai, o po dvejų metų pirmieji gamybos agregatai buvo įrengti gamybos salėse. 1967 m. rugpjūčio viduryje gamykla pagamino pirmąją padangą.
1967 m. spalio 28 d. oficialiai pradedamas Olštyno automobilių padangų gamyklos darbas. Į šį renginį atvyko aukščiausios centrinės ir vietos valdžios atstovai. 1969 m. balandžio mėn. gamykla šventė milijoninės padangos pagaminimą.
Didžiausias proveržis įvyko 1995 metais. „Michelin Group“ tapo gamyklos pagrindiniu akcininku, kuris per ateinančius 22 metus planavo investuoti apie 1 mlrd. EUR Olštyne. Dėl šios investicijos Olštyno gamykla tampa viena didžiausių ir moderniausių padangų gamyklų pasaulyje. Šiuo metu joje dirba 4 500 žmonių, gamykla gamina ir eksportuoja į visus žemynus lengvųjų automobilių, furgonų, sunkvežimių ir žemės ūkio transporto priemonių padangas.
Nuo pat pradžių iki dabar iš gamyklos iškeliavo daugiau nei 230 milijonų padangų. Šiuo metu gamykloje gaminamos „Michelin“, „Kleber“ ir „BFGoodrich“ padangos. Gamykla taip pat gamina ir eksportuoja aukščiausios kokybės formas, mišinius ir kordus. OZOS taip pat valdo didžiausią „Michelin“ logistikos centrą Vidurio ir Rytų Europoje.
– „Per pastaruosius 50 metų Olštyno gamykloje pasikeitė gamybos procesai, įrenginiai ir technologijos, taip pat buvo sukurti kiti novatoriški produktai. Šiandien mūsų gamykla yra viena iš didžiausių ir technologiškai pažangiausių padangų gamyklų pasaulyje. Mes taip pat esame viena iš didžiausių regiono darbdavių, palaikome Varmijos ir Mozūrijos ekonominę plėtrą, taip pat aktyviai dalyvaujame vietos bendruomenės veikloje“, – sako valdybos pirmininkas „Michelin Poland“ generalinis direktorius Jarosław Michalak.
„Michelin“ remia sveikatos priežiūrą ir mokyklas, yra kultūros institucijų globėjas, bendradarbiauja su Varmijos ir Mozūrijos universitetu, įgyvendina stažuotes ir studentams skirtas praktikas. Ji organizuoja gerai žinomas Olštyno gyventojų akcijas, tokias kaip „Pagalbos kilometrai“, „Junior Bike“ arba „Control Pressure“ ir kitas socialines kampanijas. Gamykla taip pat sukūrė savanorių darbo programą „Gera galia“, kuri jau realizavo daugiau kaip 70 projektų Olštyne ir regione.
Olštyno gamykloje 50 metų jubiliejaus proga lankysis „Michelin Group“ generalinis direktorius Jean-Dominique Senard.
Toliau pateikiame svarbiausių Olštyno gamyklos įvykių kalendorių.
Trumpai apie Olštyno padangų gamyklos 50-metį.
7-asis dešimtmetis
- 1960 -1970m. – centralizuoto ekonominio valdymo laikai. Chemijos pramonės ministras 1961 m. gruodžio 16 d. buvo paskirtas atsakingu už Olštyno padangų gamyklos statybą. Statyboms vadovavo inžinierius Vladislovas Leonardas. Pirminis projektas truko mažiau nei trejus metus. 1964 m. vasario mėn. Olštyne pasirodė pirmieji ekskavatoriai. 1966 m. gamybos salėse buvo įrengti pirmieji gamybos agregatai. 1967 m. rugpjūčio viduryje buvo pagaminta pirmoji padanga.
- 1967 m. spalio 28 d. buvo oficialiai atidaryta Olštyno automobilių padangų gamykla. Atvyko aukščiausios centrinės ir vietos valdžios atstovai. 1969 m. balandžio mėn. gamykla šventė milijono padangų pagaminimą.
8-asis dešimtmetis
- 1971 m. gruodžio mėn. pradėjo veikti kordų gamybos skyrius. Po dvejų metų naujai atidarytose OZOS II salėse buvo pagaminta pirmoji Lenkijoje radialinė padanga sunkvežimiams. Kitais metais buvo planuojama statyti OZOS III įrenginius, kur buvo planuojama gaminti padangas traktoriams.
- 1978 m., ruošiantis parodai buvo pastatytas „OKS Stomil“ stadionas. Gamyklos bendruomenė aktyviai dalyvavo jo statybose. 1979 m. pabaigoje OZOS gavo unikalią impregnavimo ir stabilizavimo liniją.
9-asis dešimtmetis
- Laikai be veiksmo ir entuziazmo. 1980-ųjų pradžioje bendra ekonominė krizė sukėlė OZOS gamybos nuosmukį. Rugpjūčio įvykių metu, gamykla prisijungė prie „Solidarumo“ organizuojamo streiko, reiškiant nepasitenkinimą esama ekonomine padėtimi ir komunistiniu režimu, tačiau 1981 m. gruodžio mėn. šalyje įvedus karo padėtį, streikas buvo numalšintas.
1995 m.
- Gruodžio 2 d. – į „Michelin Group“ įsilieja Olštyno gamykla. „Michelin Group“ yra viena didžiausių padangų gamintojų pasaulyje. François Michelin pasirašė privatizavimo sutartį su Privatizavimo ministerija, pagal kurią „Michelin“ įsigijo didžiąją dalį Olštyno gamyklos akcijų. François Michelin apibrėžė Prancūzijos koncerno strategiją Olštyne taip: „Mes reikalingi „Stomil“, „Stomil“ reikalingas mums“.
1996 m.
- Pradedama universalių padangų gamyba sunkvežimiams.
- 3 metų investicijų programos pradžia – 151 mln. dolerių.
1997 m.
- Atidaryta nauja salė 15 tūkst. m². žemės ūkio technikos padangų gamybai.
- Modernių radialinių žemės ūkio padangų gamybos pradžia.
1998 m.
- Gamyklos atidarymas dalyvaujant Edouard Michelin. Ši gamykla yra viena moderniausių „Michelin Group“ tinkle.
2001 m.
- Pradėta prekinio ženklo „Michelin“ padangų gamyba.
2004 m.
- 4000 m² kordų gamybos salės atidarymas.
2005 m.
- „Michelin“ Lenkijoje pradeda veikti kaip viena bendrovė – „Michelin Polska S.A.“ Olštyne derina veiklą su „Stomil-Olsztyno S.A.“ Varšuvoje. Aukščiausiame gamyklos pastate pasirodė kelių metrų simbolis – „Michelin“ žmogus.
- Pradedama kita investavimo plano dalis, skirta 2005-2009 m. laikotarpiui, investicija siekia 253 mln. EUR.
2006 m.
- „Michelin“ 50 000 m² logistikos centro atidarymas Olštyne .
- „Michelin“ sunkvežimių padangų gamybos pradžia.
2007 m.
- Naujai atidarytame padangų departamente buvo pradėtos gaminti „Michelin“ 4×4 padangos.
2008 m.
- Pirmą kartą rinkoje pradedamos gaminti lengvųjų automobilių padangos.
2010 m.
- „Michelin“ gamykloje Olštyne pagaminta 100 milijonų lengvųjų automobilių padangų „Michelin Latitude Tour HP“, skirtų 4 × 4 transporto priemonėmss.
2012 m.
- Darbą pradeda nauja gamybos mašina „Krokus“, kurią sukūrė dizaineriai iš Olštyno „Michelin“ gamyklos kartu su Prancūzijos inžinieriais.
2013 m.
- „Michelin Polska S.A.“ iniciatyva įkurta Lenkijos padangų pramonės asociacija – padangų pramonės darbdavių organizacija.
- 18 colių keleivinių padangų „Michelin Watitude Alpin 2 R 18“ gamybos pradžia.
- Nuo šių metų tarpinis „Michelin“ padalinys buvo vienintelis pasaulyje gaminantis „MICHELIN Primacy 3“ padangas.
- Pagaminamos pirmosios 17 colių OE standartus atitinkančios padangos, skirtos „Chevrolet EQUINOX“ tik JAV rinkai.
2014 m.
- Pradėta naudoti mašina, skirta žemės ūkio technikos protektorių gamybai „Quadriplex“.
- „Michelin Polska“ susikuria Facebook paskyrą.
2015 m.
- Logistikos centro plėtra.
- Biuro pastato modernizavimas, konferencijų centro statyba – Olštyno forumas ir automobilių stovėjimo aikštelė prieš gamyklą.
- „MICHELIN CrossClimate“ padanga – pirmoji pasaulyje vasarinė padanga su žiemos homologacija, kuriai formos ir kordai pagaminti Olštyne.
- „Michelin“ švenčia 20 metų darbą Lenkijoje.
- Oficialiai pradedama darbuotojų savanorystės programa „HOW POWER“.
- „Pagalbos kilometrai” – pradedama pirmoji labdaros akcija, remianti Olštyno ligonines.
2016 m.
- Pirmoji 19 colių „MICHELIN Latitude Sport 3“ padanga pagaminama Olštyne.
- Pramoninių ir žemės ūkio mašinų padangų „MICHELIN Power Digger“ ir „Michelin AxioBib 2“ gamybos pradžia.
2017 m.
- Į rinką išleidžiama nauja „MICHELIN Pilot Sport 4“ padanga. Šios padangos forma ir kordas yra pagamintas Olštyne.
- Įmonė pagamino 25 milijonų žemės ūkio technikos padangų „MICHELIN OmniBib“.
- Pirmoji žiemos pramoninė padanga „MICHELIN CrossGrip“ ekskavatoriams ir ekskavatoriniams krautuvams.
Komentarai