Variklio alyvos pagrindai – ką reikia žinoti apie jų tipus ir savybes

8 vasario 2025, 10:36

Didėjantys šiuolaikinių automobilių variklių reikalavimai verčia nuolat tobulinti variklinių alyvų technologijas. Tačiau dėl rinkoje siūlomų produktų įvairovės gali būti sunku išsirinkti tinkamą alyvą. Atidžiau apžvelkime skirtingus alyvų bazių tipus ir jų paskirtį.

Pagrindinė klasifikacija pagal API

Pagal Amerikos naftos instituto (API) klasifikaciją alyvų bazės skirstomos į penkias pagrindines grupes:

  • I ir II grupėms priskiriamos mineralinės alyvos
  • III grupei priskiriamos hidrokrakingo alyvos (sintetinė technologija)
  • IV grupei priklauso visiškai sintetinės alyvos (PAO)
  • V grupei priklauso kitos bazės, pavyzdžiui, esteriai ir poliglikoliai.

Atskirų rūšių alyvų savybės

Mineralinės alyvos, gaunamos iš žalios naftos rafinavimo būdu, daugiausia naudojamos senesnėse transporto priemonėse, kurioms keliami mažesni reikalavimai. Tačiau jų savybės yra ribotos, atsižvelgiant į šiuolaikinius reikalavimus, susijusius su ilgesniais keitimo intervalais arba mažu klampumu.

Pusiau sintetinės alyvos yra kompromisas tarp mineralinių ir sintetinių alyvų. Jose yra 10-20 % sintetinių priedų, kurie lemia geresnes šaltojo užvedimo savybes ir geresnę variklio apsaugą.

Šiuo metu rinkoje dominuoja hidrokrakingo (HC) alyvos, pasižyminčios geriausiomis šiuolaikinių variklių eksploatacinėmis savybėmis. Jos atitinka aukščiausius kokybės standartus ir turi reikiamus transporto priemonių gamintojų patvirtinimus.

Visiškai sintetinės alyvos, nors yra technologiškai pažangiausios ir patikimiausios, dėl didelių gamybos sąnaudų ir kai kurių gamintojų patvirtinimų trūkumo praranda savo pozicijas naujausiuose varikliuose, ypač dyzeliniuose.

Klampumo svarba

Alyvos klampumas, žymimas dviženkliu skaičiumi (pvz., 5W-40), rodo jos tekėjimo savybes esant skirtingoms temperatūroms. Pirmasis skaičius (su W) rodo alyvos savybes esant žemai temperatūrai, antrasis – esant 100 °C darbinei temperatūrai. Šiuo metu pastebima tendencija rinktis mažesnio klampumo alyvas, nes tai mažina degalų sąnaudas ir išmetamųjų teršalų kiekį.

Renkantis alyvą labai svarbu vadovautis transporto priemonės gamintojo pateiktomis specifikacijomis – šiuo metu yra daugiau kaip 50 skirtingų gamintojų patvirtinimų. Prieš pirkdami alyvą visada patikrinkite klampumo reikalavimus ir standartus transporto priemonės savininko vadove.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!