Automobilinių lempučių pakuočių skaitymas

14 kovo 2019, 1:54

Automobilinių lempučių įpakavimas yra tam tikras žemėlapis. Jei mokame teisingai perskaityti ant jo patalpintus ženklus, mes daug galime sužinoti apie turinį. Taigi, kaip interpretuoti atskirus simbolius?

Raidės ir skaičiai

Ant apšvietimo gaminių įpakavimo yra raidės ir skaičiai. Tai reiškia lempučių tipą ir galią. Dėka to mes žinome, kokia lemputė ar lempa yra viduje ir galime įsitikinti,ar ji tinkama mūsų transporto priemonei.

Šviesos šaltiniai, sumontuoti priekiniuose žibintuose, yra suskirstyti į tris pagrindinius tipus: halogeną, ksenoną ir diodą. Populiariausios lemputės žibintams pažymėtos simboliu H-ši raidė reiškia halogenines lemputes. Populiariausios rūšys yra H1, H3, H4 ir H7. Jos sukuria baltą šviesą, kurios temperatūra yra maždaug 3500 K. Kiekvienas tipas turi nurodytą galią, pavyzdžiui: H4 – 60/55 W ir H7 – 55 W. Taip pat yra galingesnių lempučių, tačiau jų negalima naudoti keliuose. H4 lemputė yra vienintelė su dviem gijos siūlais – tolimosioms ir artimosioms šviesoms.

Ksenono lemputėms naudojamas simbolis D (angl. discharge arba iškrovimas). Ksenonai arba išlydžio lempos yra modernesni šviesos šaltinių tipai, kuriuose švytintis elementas yra elektros lankas ertmėje su dujomis. Dažniausiai yra 35 W galios ir reikalauja aukštos įtampos, kad tarp elektrodų būtų išlydis, todėl reikia keitiklių. Šios lempos tikrai yra patvaresnės už halogeną ir jų šviesa yra daug baltesnė. Lempos yra  D1S ir D2S (reflektoriams su objektyvu), D1R ir D2R (reflektoriams su atšvaitu) tipų. Žymėjimas H.I.D – tai  ksenono lempos žymėjimas – High Intensity Discharge Lamp.

Šviesos diodai arba LED vis dažniau pasirodo naujų automobilių priekiniuose žibintuose. Jie yra neatskiriama priekinio žibinto dalis, todėl antrinėje rinkoje jie nepakeičiami kaip vieninteliai šviesos šaltiniai, skirti pakeitimui. Rinkoje taip pat yra populiariausių LED halogeninių lempučių modifikacija pvz.: H7, tačiau jas naudoti keliuose draudžia įstatymas. Nėra reglamentų, kurie leistų naudoti LED vietoje lempučių.

Kitos automobilio lempos turi vadinamąsias pagalbines arba signalines lemputes. Dažni tipai: P21W, PY21W, W5W arba R5W. Vis labiau populiarėja LED modifikacijos, t.y. šaltiniai pagrįsti diodais, kurie pakeičia anksčiau minėtų lempučių tipus. Jie turi nepalyginamai ilgesnį veikimo laiką ir yra įvairių spalvų. Dabar, kol bus atlikti tinkami koregavimai, juos galima naudoti tik automobilio viduje apšviesti saloną, bagažinę.

Homologacija

Ant pakuotės turėtų būti pateikta informacija apie standartus, kuriuos atitinka šviesos šaltinis. Mūsų šalyje turime naudoti lemputes ir lempas, atitinkančias ECE standartus. Kiekvienas išorinis šviesos šaltinis, naudojamas transporto priemonėse, važiuojančiose šalies keliais, turi būti homologuotas. Homologacija – transporto priemonės atitikimas, keliamiems reikalavimams. Važiavimas su nehomologuotu apšvietimu gresia bauda, taip pat gali tekti iš naujo atlikti TA. Homologacijos ženklas yra ant lemputės. Tačiau pakuotėje turi būti pateikta informacija apie tam tikro šviesos šaltinio standartus. Pavyzdžiui, halogeninės reflektorinės lemputės yra įtrauktos į ECE R37 standartą, o  ksenono lempos į ECE R99 standartą. Homologacijos nebuvimas reiškia, kad lemputė arba lempa neatitinka standartų tam tikro tipo automobilių šviesos šaltiniams. Pavyzdžiui, šviesos šaltinis gali turėti per didelę galią arba pernelyg stiprų mėlyną filtrą, per kurį  netinkamai bus apšviestas kelias.

Ant lemputės plastikinių  elementų reikia ieškoti raidės E su skaičiumi rėmelyje. Tas simbolis rodo europinę šviesos šaltinio homologaciją, kur skaičius nurodo šalį, kurioje buvo suteikta homologacija. Europos sąjungos šalys privalo turėti savo homologaciją.

Europiniai homologacijos žymėjimai:

 • E1 – Vokietija
 • E2 – Prancūzija
 • E3 – Italija
 • E4 – Olandija
 • E5 –Švedija
 • E6 – Belgija
 • E7 – Vengrija
 • E8 – Čekija
 • E9 – Ispanija
 • E10 – Jugoslavija
 • E11 – Didžioji Britanija
 • E12 – Austrija
 • E13 – Luksemburgas
 • E14 – Šveicarija
 • E20 – Lenkija

Svarbi informacija

Įpakavimas taip pat yra naudingos informacijos šaltinis. Patikimas gamintojas informuoja vartotojus apie produkto savybes ir naudojimo taisykles. Vienas iš tokių elementų yra simbolio, rodančio UV filtro naudojimą halogeninėse lempose. Tai yra labai svarbus bruožas ir, deja, jis negali būti matomas plika akimi, todėl informacija ant pakuotės yra itin svarbi. Lemputės, neturinčios šio filtro, daro atšvaitą matiniu ir sukelia reflektoriaus lęšio geltonumą – laikui bėgant jis neatlieka savo vaidmens ir neskleidžia tiek daug šviesos kaip turėtų. Daugelyje nežymėtų produktų UV filtro trūkumas yra vienas iš gamybos sąnaudų mažinimo šaltinių, leidžiantis rinktis patrauklią kainą. Ant pakuotės taip pat galite rasti patarimų, kaip elgtis su šviesos šaltiniu – įspėjimas apie aukštą temperatūrą, kenksmingumas liečiant lemputę pirštais arba draudimas mesti ksenono lempas į šiukšlių dėžę.

Ant „OSRAM“ lempučių įpakavimo galima rasti ir kitą informaciją. Pavyzdžiui, automobilio, motociklo ar sunkvežimio piktograma leidžia jums iš karto sužinoti, kokiai transporto priemonei ji yra skirta. Taip pat pateikiama informacija apie tam tikro šviesos šaltinio parametrus – ryškumą, diapozoną, šviesos spalvą ir ilgaamžiškumą. Visa tai lengvai pateikiama suprantamų juostelių pavidalu. Įvairios produktų linijų spalvos yra dar vienas supaprastinimas „OSRAM“ asortimente. Griežtiems vairuotojams skirta tamsiai raudona („Night Breaker” linija), mėlyna („Cool Blue”) tiems, kurie nori išsiskirti, žalia- tai labai ilgaamžės Ultra Life serijos. Balta pakuotė būdinga standartiniams gaminiams –„Original” linijai. Būtent su tokiomis lemputėmis  pusė naujų automobilių išvažiuoja iš gamyklos.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!