Automobilio lemputės: kaip išsirinkti tinkamiausias?

19 rugsėjo 2013, 21:28

Kad gerai šviečiantys automobilio žibintai ypač svarbūs saugiam vairavimui, geriausiai suprantame, kai perdega lemputės arba kai jie veikia ne taip, kaip reikėtų. Tai ypač aktualu šaltuoju metų laiku, kai ilgai tamsu. Kartais tai tenka prisiminti ir sustabdžius policininkui ar techninės apžiūros metu. Tačiau išsirinkti tinkamas lemputes – užduotis ne visada paprasta. Yra keli pagrindiniai parametrai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

Keliui apšviesti skirtos lemputės yra pačios svarbiausios ir vairavimo saugumui, ir vairuotojo komfortui, todėl rinktis jas reikia atidžiausiai.

Technine prasme lemputės skirstomos į keturis tipus: kaitrines (iki 10 W), halogenines (virš 10 W), didelio intensyvumo išlydžio (Xenon) ir šviesos diodų (LED) lemputes.

Kiekviena lemputė yra sudaryta iš stiklinio gaubto, kepurėlės ir siūlelio. Oras iš po gaubtelio išsiurbiamas, taip sudarant vakuumą (kaitrinės), arba pripildomas specialių dujų (halogeninės). Perkant lemputę, būtina žinoti, koks jos kepurėlės tipas reikalingas jūsų automobiliui – antraip nebus įmanoma jos įstatyti į vietą.

Svarbiausias dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, renkantis lemputę, – ant jos pateikta informacija, užkoduota specialiais ženklais. Labai svarbu, kad ant lemputės kepurėlės būtų visi reikalingi žymėjimai. Jei kurio nors trūksta, galima suabejoti, ar lemputė pakankamai kokybiška.

Lengviausiai matomas ir visiems suprantamas požymis – prekės ženklas, pavadinimas. Jei ženklo nėra, greičiausiai jūsų rankose yra tipiškas „garažinis“ gaminys, pagamintas nežinia kur ir nežinia kieno. Kartais, ypač perkant turguje, pasitaiko, kad prekės ženklas nurodytas, tačiau netikslus (pvz., „Filips“ ar „Pilips“ vietoj „Philips“). Turbūt nereikia ir aiškinti, jog tai – neabejotinas falsifikatas.

Kitas svarbus dalykas – lemputės techniniai parametrai: kepurėlės tipas (pvz., H7, H4, P21W ir pan.), galingumas ir įtampa. Jei šios informacijos nėra, perkate katę maiše, nėra garantijų, kad gaminys apskritai tiks jūsų automobiliui. Kokybiškos lemputės turi neskleisti ultravioletinių spindulių (tai žymima kryžmai perbrauktomis raidėmis UV), neturėti švino (tai žymima kryžmai perbrauktomis raidėmisPb).

Būtinai atkreipkite dėmesį, kad perkama lemputė turėtų Europos sertifikatą. Tai rodo jos žymėjime esanti didžioji raidė E ir skaičius, reiškiantis, kurioje šalyje ji yra sertifikuota. Pvz., E1 reiškia, kad gaminys sertifikuotas Vokietijoje, E36 – Lietuvoje ir pan. Žymėjimas reiškia, kad būtent toje šalyje buvo atlikta sertifikavimo procedūra ir prekė atitinka visus Europos Sąjungos reikalavimus. Tačiau tai nereiškia, kad prekė buvo pagaminta būtent toje šalyje. Jei šio žymėjimo nėra, vadinasi, lemputė greičiausiai tokio sertifikato neturi, taigi kokybė irgi gali būti abejotina.

Gamintojas, konkreti gamykla, taip pat turi būti nurodyta žymėjime. Ši informacija užšifruota trijų-keturių skaičių ir raidžių kombinacija, juos žinant, išsiaiškinti, kas yra tikrasis gamintojas, nesudėtinga. Jei ši informacija nenurodoma, kokybe suabejoti taip pat verta.

Gali nutikti ir taip, kad nurodyta visa reikiama informacija, tačiau lemputė vis tiek yra nekokybiška. Tai gali nutikti dėl dviejų priežasčių. Pirma – galbūt tiesiog įsigijote brokuotą daiktą. Turint pirkimo čekį, lemputė tikrai bus pakeista kokybiška. Kitas dalykas, jei įsigyta lemputė yra originalo klastotė. Tokias lemputes yra labai sunku atskirti nuo originalių ir jas identifikuoti gali tik specialiai apmokytas personalas.

Specialistai pataria atkreipti dėmesį dar į kelis niuansus. Dažniausiai pasitaikantis nusiskundimas yra tai, kad lemputė labai greitai perdega. Verta žinoti, kad skirtingų tipų lemputės tarnauja skirtingai: kaitrinės teoriškai turėtų degti iki 5000 darbo val. (realiai laikas dažniausiai būna perpus trumpesnis dėl nepastovios įtampos automobiliuose), Xenon lemputės – maždaug 3200 darbo val. (kintanti įtampa automobilyje neturi įtakos), LED – apie 12 000 – 15 000 darbo val. Kita problema – nepakankamai ryški šviesa. Tai gali reikšti, kad pasirinkote abejotinos kokybės lemputę. Jei ji sertifikuota ir pagal visus parametrus turėtų būti pakankamo ryškumo, galimas dalykas, jog problemos esmė – žibinto reflektorius arba lęšis. Kartais pakeitus lemputę nepavyksta tinkamai sureguliuoti šviesų. To priežastis taip pat gali būti žibintas, keičiant lemputę išjudintas reflektorius arba kreivai įstatyta lemputė, o kartais ir pačios lemputės brokas. Dar viena dažna problema – skiriasi lempučių skleidžiamos šviesos spalva. Šios problemos išvengsite, jei vienu metu keisite abi lemputes. Idealiai atitaikyti vienodą spalvą beveik neįmanoma, ypač naudojant Xenon lemputes, kurių spalva laikui bėgant natūraliai kinta. Kartais vairuotojai skundžiasi, kad gelsta plastikinis žibinto stiklas. Taip nutinka dėl ultravioletinių spindulių poveikio, todėl renkantis lemputę verta labai atidžiai išstudijuoti jos ženklinimą ir rinktis tokią, kuri jų neskleidžia.

Tamsiajam metų sezonui rekomenduotina įsigyti ryškiau šviečiančias lemputes. Lyjant, pustant, esant miglai ar rūkui, tokios lemputės kelią apšviečia ryškiau, pats automobilis tampa kur kas geriau matomas kitiems eismo dalyviams. Šios lemputės žymimos pliusu ir nurodomais procentais (pvz., +50%, +120%). Tiesa, kadangi ryškesnę šviesą lemia plonesnis lemputės siūlelis, didesnis dujų slėgis ir jų sudėtis, lemputė yra mažiau atspari mechaniniam poveikiui ir tarnauja trumpiau nei įprasta. Tik ar tikrai verta taupyti saugumo sąskaita?..

Mažiau patyrusiam žmogui geriausia išeitis – kreiptis į specializuotas parduotuves ir tiesioginius gamintojų atstovus, kur ne tik suteiks visą reikiamą informaciją, bet ir garantuos, kad perkamas daiktas yra kokybiškas ir tikrai toks, kaip nurodyta. O jei jau visgi kas nors ne taip, įsigytą prekę be vargo pakeisite.

„AutoAKSTĖ“ – viena didžiausių automobilių kėbulo dalių bei žibintų prekybos įmonių Lietuvoje. Įmonė specializuojasi tiekdama originalius bei neoriginalius, tačiau aukštos kokybės žibintus, jų stiklus ir kėbulo dalis iš žinomų Europos bei Azijos autodalių gamintojų. Taip pat „AutoAKSTĖ“ prekiauja RING Automotive lemputėmis. Tai naujas Lietuvos rinkai pristatomas prekės ženklas. RING Automotive lemputės plačiai žinomos ir populiarios Europoje. Šių lempučių asortimentas labai platus, jos tinkamos daugeliui automobilių, o kokybė atitinka aukščiausius reikalavimus. Pirkdami RING Automotive lemputes galėsite būti tikri, kad išsirinkote sertifikuotą aukštos kokybės prekę.

Kaip išsirinkti tinkamiausią lemputę. Patarimai trumpai:

1.      Renkantis lemputę, būtina atkreipti dėmesį į visus jos žymėjimus. Jei kurio nors stinga, verta suabejoti dėl gaminio kokybės.

2.      Tik įsigiję lemputę iš patikimo pardavėjo, galėsite būti tikri, jog tai nėra falsifikatas, o jei gaminys pasitaikė brokuotas, lengvai jį pakeisite.

3.      Šaltajam metų laikui rekomenduojamos didesnio ryškumo lemputės.

4.      Perdegus vienai lemputei patartina keisti abi lemputes vienu metu, taip pat įsitikinti, kad lemputė yra teisingai įstatyta į žibintą, o reflektorius tinkamai sureguliuotas.

5.      „AutoAKSTĖ“, prekiaujanti įvairių firmų gaminiais, siūlo išbandyti ypač kokybiškas RING Automotive lemputes.

Straipsnį paruošė įmonė „Autoakstė“.

Daugiau informacijos rasite http://akste.lt/dalys/lt/prekyba/informacija/akcijos-ir-naujienos.htm

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!