Kas tai riboto slydimo diferencialas (LSD) ir kam jis reikalingas?

24 liepos 2020, 16:25

Visi, kurie yra susidūrę su automobilių ralių tema, tikrai daugybę kartų yra girdėję apie riboto slydimo diferencialus (LSD). Dėl šio mechanizmo sunkiomis paviršiaus sąlygomis sportiniai automobiliai važiuoja geriau nei standartinės transporto priemonės. Trumpai ir glaustai paaiškiname, kas yra riboto slydimo diferencialas ir kaip jis veikia

Techniškai riboto slydimo diferencialas (LSD) yra diferencialo mechanizmo tipas, turintis daugiau vidinės trinties (todėl ribotas slydimas) nei standartinis mechanizmas. Jo užduotis yra tolygiai perduoti sukimo momentą ratams.

Norint paaiškinti riboto slydimo diferencialo veikimą, lengviausia remtis standartinių transporto priemonių standartine diferencialo sistema. Jis paskirsto turimą sukimo momentą taip, kad didžioji jo dalis būtų perduodama į mažesnio pasipriešinimo ratą. Galimas momentas nėra maksimali variklio sukuriama vertė, o tik ta, kuri reikalinga šiuo momentu. Šis sprendimas tinka kasdieniam vairavimui. Tačiau važiuojant nelygiais keliais vienas iš varančiųjų ratų akimirksniu yra ore, jis gaus didesnį momentą nei tas, kuris prigludęs prie paviršiaus.

Riboto slydimo diferencialo užduotis yra sukurti tokią vidinę trintį, kad ji perduotų ratams maždaug vienodą sukimo momento vertę. Tai ypač reikalinga sportiniams automobiliams, lenktyniaujantiems nelygiu ar slidžiu paviršiumi. Kai automobilis su standartiniu diferencialu užstringa su vienu ratu purvo baloje, jis neišvažiuos, nes šiam ratui  (besisukančiam be jokio pasipriešinimo slidžiame purve) perduodamas momentas bus mažas. Antrasis ratas, kuris turės sukibimą, negaus pakankamo momento automobiliui ištraukti iš balos. Automobilyje su riboto slydimo diferencialu didesnis sukimo momentas atiteks antrajam ratui, o automobilis važiuos be jokių problemų.

Riboto slydimo diferencialas taip pat įgalina efektyvesnį pagreitį nelygiame paviršiuje.

Riboto slydimo diferencialo veikimą puikiai iliustruoja šis vaizdo įrašas. Įrašas yra anglų kalba, tačiau susipažinus su aukščiau esančia įžanga, lengvai suprasite pateiktus techninius klausimus.

https://www.youtube.com/watch?v=WeLm7wHvdxQ&feature=emb_title

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!