„DENSO“ išbandė konkurentų generatorių

7 spalio 2022, 12:44

 „DENSO“ išbandė vieną iš konkuruojančių prekės ženklų generatorių pagal „DENSO“ (DDS) projektavimo standartus. Tyrimo tikslas – ištirti generatoriaus našumą ir patvarumą bei išanalizuoti suvirintų jungčių sudėtį.

„X“ prekės ženklo  generatoriui (gamintojo vardas pakeistas, kad būtų užtikrintas anonimiškumas) nepavyko atlikti visų trijų testų.

Generatoriaus našumo testas

Bandymui atlikti generatorius pirmiausiai buvo pašildytas iki tinkamos darbo temperatūros  su 5000 aps./min. 30 minučių. Tada, 60 sekundžių bėgyje, apsukos buvo pakeltos nuo 1000 aps./min. iki 10000 aps/min., esant 25° C ir 90° C aplinkos temperatūrai. Apsukos yra susijusios su automobilio veikla – 1800 aps/min atitinka variklio apsisukimams tuščiąja eiga ir 5000 aps/min. normalus variklio greitis važiuojant.

Kiekviename bandyme „X“ prekės ženklo generatoriaus išėjimo galia neatitiko „DDS“ reikalavimų. Be to „X“ prekės ženklo generatoriui ne tik nepavyko atlikti eksploatacinių charakteristikų bandymo, bet ir ištirpo rotoriaus izoliacinė derva – tai dažnas priešlaikinis generatoriaus gedimas. Visų bandymo metu „DENSO“ generatorius viršijo „DDS“ efektyvumo kriterijus.

Generatoriaus patvarumo bandymas

Siekiant patikrinti variklio patvarumą, „DENSO“ pritaikė „aukštyn ir žemyn“ analizę, tai yra jo sukimosi greitėjimą ir lėtėjimą nuo 0 iki 2250 aps/min. Generatorius buvo išbandytas 90°C 20 sekundžių ciklais: 1 sekundės pagreitėjimas, 9 sekundės prie 22500 aps./min., 1 sekundė lėtėjimo ir 9 sekundės esant 0 aps./min.

Kad būtų atliktas bandymas, po 45000 ciklų generatoriaus išėjimo galia turėtų būti ne daugiau kaip 10 %. Suvirintose dalyse neturi būti jokių mechaninių pažeidimų arba įtrūkimų.

„X“ prekės ženklo generatorius sugedo po 1227 ciklų dėl rotoriaus apvijos trūkimo. Testas nebuvo atliktas iki galo. Išardžius  paaiškėjo, kad kaltas kontaktas tarp rotoriaus ir apvijų. Taip atsitiko dėl deformacijos rotoriaus polių ir izoliacijos įtrūkimo suvirinimo vietoje. Aptikti trūkumai parodė, kad „X“ prekės ženklo bandomasis vienetas turi labai trumpą tarnavimo laiką, atitinkantį maždaug 6 mėnesių darbo laiką.

Vis dėlto „DENSO“ generatorius neturėjo jokių gedimų per 90 000 ciklų, tai atitinka daugiau nei 15 metų naudojimo. Dėl ventiliatoriaus suvirintų sujungimų pažeidimo, gali atsirasti mechaniniai pažeidimai po 130 000 ciklų.

Suvirintų sujungimų sudėties tikrinimas

Paskutiniame bandyme, naudojant skanuojantį elektroninį mikroskopą (SEM) ir rentgeno analizatorių (EDX), buvo ištirta cheminė „X“ prekės ženklo generatoriaus suvirinimo siūlių sudėtis. „SEM“ užtikrina didelės skiriamosios gebos vaizdus, o „EDX“ identifikuoja  naudojamas pirmines medžiagas. Kad užtikrintų atitikimą ne tik „DDS“, bet ir Europos teisės aktams, suvirinimas turėtų būti atliekamas  bešviniu būdu, nes švinas yra kenksminga medžiaga. Nepaisant to, bandymas parodė, kad švino ir alavo yra „X“ prekės ženklo generatoriaus suvirinimo lydinyje.

Europos teisės aktuose draudžiama naudoti sunkiuosius metalus tokiose dalyse, kaip generatoriai, dėl jų prastų mechaninių savybių ir žemos lydymosi temperatūros, tai sukelia gaisro pavojų. Anksčiau beveik visose siūlėse buvo švino, bet dėl saugos pradėta naudoti bešvinius lydinius. Be to, naudojant litavimo įrangą, skirtą statoriaus ir lygintuvo fazei sujungti, reguliatoriaus rėmai pabrėžia prastą „X“ markės generatoriaus kokybę. Priešingai nei šis gamintojas, „DENSO“ naudoja TIG suvirinimą, kad prijungtų statoriaus ir lygintuvo fazes ir taškinį suvirinimą reguliatoriaus rėme, visada naudojant bešvinius lydinius.

Daugiau informacijos apie „DENSO“ generatorius galite rasti puslapyje www.denso-am.eu ,  TecDoc kataloge arba „DENSO“ atstovybėse.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!