Nestandartiniai techniniai sprendimai – užgaida ar būtinybė?

4 rugpjūčio 2013, 22:00

Šiame straipsnyje norėtume trumpai aptarti kai kurias technines operacijas, kurių atlikimo ne tik kad nėra matę, bet apie jį net nėra girdėję daugelis „savamokslių specialistų“, savo žinias kaupusių tais, atrodytų, jau tolimais, sovietiniais ir posovietiniais laikais…

Vožtuvų kreipiančiųjų įvorių geometrijos atkūrimas „gilzuojant“ bronzinės įvorės metodu turi didelių privalumų, lyginant su paprastu kreipiančiosios įvorės keitimu:

1. Keičiant senąją įvorę, labai dažnai naujosios įvorės ašis stipriai nukrypsta nuo senosios įvorės ašies, o kartu ir nuo įvorės lizdo ašies. Atkuriant šį nuokrypį, tiek lizdo centras, tiek ir įvorės viršutinės briaunos centras prieš pat įvorės įpresavimą būna specialiai paruošiami jai apsukti. Tuo tarpu bronzinės įvorės storis yra labai tolygus, o storio nukrypimai net neviršija mikrono. Todėl, atliekant atkūrimo darbus, kreipiančiosios įvorės ašis praktiškai nesikeičia. Dėl to apdirbant lizdą nereikia pašalinti storo medžiagos sluoksnio tam, kad būtų atkurtas ašių sutapimas. Reikia tik nedidelio profilio koregavimo. Daugeliu atvejų tai taip pat leidžia išvengti brangiai kainuojančio pačių lizdų keitimo.

2. K-Line® (bronzinių) įvorių gamybai yra naudojamas fosforinis žalvaris, kuris turi aukštesnį slydimo koeficientą ir pasižymi puikiomis šilumos laidumo savybėmis. Tai labai pagerina variklio darbą esant aukštoms apsukoms – spyruoklės greičiau uždaro vožtuvus, nei tai būtų daroma naudojant įprastas ketaus įvores.

3. Spiralės principo įvorės vidus ir „Z“ formos užraktas patikimai sulaiko alyvos plėvelę tarp įvorės sienelės ir vožtuvo kotelio, taip pastebimai pagerinamas variklio darbas.

„Gilzavimo“ bronzinės įvorės metodu procesą sudaro 5 pagrindiniai etapai:

1 etapas – senosios įvorės vidaus praplatinimas

Naudokite originalų kietojo metalo praplatinimo įrankį ir elektrinį įrankį, turintį didelį APM (apsisukimų per minutę) skaičių (rekomenduojama ne mažiau nei 2100 APM). Naudodami pneumatinį grąžtą (pvz., KL3808 arba kitą įrankį, atitinkantį šiuos reikalavimus), praplatinkite originalios kreipiančiosios įvorės skylės diametrą. Tam, kad užtikrintumėte įvorės ilgaamžiškumą ir absoliutų skylės diametro tikslumą, naudokite patikimą praplatinimo įrankį

(pvz. Guid ProR Solid Carbide Black BeautyR).

2 etapas – bronzinės įvorės montavimas

Iš originalios kreipiančios įvorės vidaus pašalinkite metalo drožles, atsiradusias ten po praplatinimo operacijos ir sutepkite išvalytąją kiaurymę specialiu tepalu (pvz., K-LineR Bronze Lube KL12259). Įdėkite žalvarinę įvorę į įvorių presavimo įtaisą. Užpresuokite įvorę pneumatiniu plaktuku (tokiu kaip KL2680, arba kitu pneumatiniu įrankiu, turinčiu trumpą žingsnį).

3 etapas – vidinio skersmens išgavimas

Yra trys galimi reikiamo vidinio skersmens išgavimo būdai:

1. „Rutulinis pratraukimas“. Įtvirtinkite kokybišką „rutulinį pratrauktuvą“(pvz., K-LineR) į specialų fiksavimo antgalį, pritvirtintą ant elektrinio grąžto, ir įkiškite jį į įpresuotą bronzinę įvorę bei vientisu judesiu „pratraukite“ ją. Prieš atliekant šią procedūrą, reikia tiksliai parinkti reikalingą „pratrauktuvo“ skersmenį (nuo mažesnio iki didesnio), kad pasiektumėte reikiamą rezultatą.

2. Praplėtimas. Naudokite pneumatinį grąžtą, kurio apsisukimų skaičius per minutę yra 2100. Įdėkite „praplėstuvą“ į įpresuotą įvorę ir įjunkite grąžtą. „Praplėstuvui“ perėjus per visą įvorės ilgį, ji bus apdirbta automatiškai.

3. Skersmens išgavimas, naudojant kietojo metalo rutuliuką. Įdėkite rutuliuką į įpresuotos įvorės vidų bei prastumkite jį kiaurai, naudodami atitinkamo skersmens „pratrauktuvą“ ir pneumatinį plaktuką.

4 etapas – nupjovimas

Į elektrinį grąžtą įstatykite reikiamų išmatavimų, kokybišką pjovimo įrankį (pvz., K-LineR KL4233 arba KL4235) ir nupjaukite išsikišusius bronzinės įvorės galus. Naudokite pneumatinį grąžtą, kurio apsisukimų skaičius per minutę yra 950 (arba kitą įrankį, atitinkantį šiuos reikalavimus.

5 etapas – galutinis apdirbimas

Parinkite tinkamo skersmens, kokybišką šlifuoklį (pvz., Flex HoneR), įstatykite jį į pneumatinį grąžtą, kurio apsisukimų skaičius per minutę yra 2100, ir apdirbkite kreipiančiąją įvorę braukdami į apačią ir į viršų po vieną kartą.

Viskas, operacija baigta. Galite į apdirbtą kreipiančiąją įstatyti vožtuvą tam, kad įsitikintumė, jog visa „gilzavimo“ procedūra atlikta teisingai.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!