Ksenonai tampa vis populiaresni

7 sausio 2015, 0:39

Pirmasis serijinis automobilis, kuriame buvo sumontuoti ksenoniniai žibintai buvo 1991 metų 7 serijos BMW. Nuo to laiko ksenoninių žibintų populiarumas vis auga, kodėl taip yra?

Pradžioje ksenoniniai žibintai buvo montuojami liukso klasės automobiliuose. Laikui bėgant ksenoniniai žibintai vis dažniau pradėti montuojami ir į vidutinės klasės automobilius, net daugiau kaip 20 % naujų automobilių jau būna su gamykliškai sumontuotais ksenoniniais žibintais. Automobilių ksenoniniai žibintai privalo būti su automatine žibintų aukščio reguliavimo sistema ir žibintų apiplovimu.

Kaip veikia ksenoniniai žibintai?

Ksenoninė lemputė veikia lankinės lempos technologijos principu, išrastu dar 1940 metais. Tuo metu ši technologija buvo naudojama kino projektoriuose. Automobiliuose ši technologija savo vietą atrado po 40 metų. Ksenoninėse lemputėse šviesa atsiranda dėl dujų išlydžio tarp dviejų elektrodų.

Ksenoniniuose žibintuose uždegančios dujos yra ksenon (Xenon) dujos, kurios priklauso tauriųjų dujų grupei. Lemputės uždegimui reikalinga didžiulė įtampa, kuri siekia net 25 000V, kuri vėliau yra stabilizuojama iki 42V arba 85V – priklauso nuo lemputės rūšies. Ksenoninės lemputės įžiebimui reikalingi aukštos įtampos blokeliai.

Kuo jos išsiskiria?

Ksenoninė lemputė nėra paprasta halogeninė lemputė, kadangi joje nėra kaitinimo elemento. Ksenoninė lemputė yra dujų išlydžio lempa. Ksenoninės lemputės skleidžiamas šviesos kiekis yra 3200 lm ir ji naudoja tik 35 W energijos, o halogeninės lemputės skleidžiamas šviesos kiekis yra 1500 lm ir naudojama energija yra 55 W. Dėl tokio didelio šviesos kiekio ksenoninės lemputės kur kas geriau apšviečia kelią, negu halogeninės lemputės.

Ksenoninės lemputės tarnavimo laikas yra net iki 3000 valandų, tuo tarpu halogeninės lemputės tarnavimo laikas yra net tris kartus trumpesnis. Išskirtinai mėlyna ksenoninių lempučių šviesos srauto spalva geriau apšviečia kelią ir suteikia automobiliui modernią išvaizdą. Laikui bėgant ksenoninės lemputės intensyvumas silpnėja, tai pirmas ženklas jog pats laikas keisti lemputę.

Ksenonas ir biksenonas

Ksenoninis ir biksenoninis žibintai skiriasi ne tik žibinto bet ir reflektoriaus konstrukcija. Ksenoninė lemputė po įjungimo turi įšilti ir tik tada ji šviečia pilnu pajėgumu, todėl paprastuose ksenoniniuose žibintuose ilgosioms šviesoms naudojami halogeniniai žibintai. Biksenoninio žibinto reflektoriuje ilgąją ir trumpąją šviesą skleidžia ta pati lemputė. Šviesą iš ilgosios į trumpąją pakeičia biksenoninio žibinto reflektoriuje esanti judanti linzė.

Ksenoninių lempučių rūšys

Rinkoje galima įsigyti lempučių su žymėjimu D1S, D2S, D2R. „D“ reiškia išlydį (discharge). D1 ir D3 rūšies lemputės turi savyje įmontuotą starterį (sužadintoją). D2 ir D4 rūšies lemputėse starteris yra įmontuotas atskirai elektroniniame blokelyje. Tarpusavyje panašios D1 ir D3 bei D2 ir D4 lemputės negali būti pakeistos viena kita. Šios lemputės yra skirtingos ir yra skirtingo voltažo: D1 ir D2 – 85V ir D3 bei D4 – 42V. Raidė „S“ žymi tai jog lemputė skirta lęšiniams žibintams, o raidė „R“ žymi tai jog lemputė skirta žibintams su paprastu reflektoriumi.

Kaip pakeisti halogenines lemputes į ksenonines?

Jeigu automobilyje yra sumontuota halogeninių žibintų sistema, bet norite sumontuoti ksenoninę sistemą, jums reikia įsigyti žibinto reflektorių, skirtą ksenoninėms (dujų išlydžio) lemputėms, žibintų apiplovimo sistemą, priekinį bamperį, pritaikytą šiai sistemai bei automatinę žibintų aukščio reguliavimo sistemą.

Deja, daugelis vairuotojų įsigyja paprastus HID komplektus, kurie netinkami naudoti vietoje halogeninių lempučių. Šių komplektų montavimas automobilyje be jo pritaikymo ksenoniniam apšvietimui yra nelegalus. Ksenoninių lempučių naudojimas nepritaikytame automobilyje gali sugadinti nepataisomai žibintų reflektorius. Atsakomybė už tokių komplektų naudojimą nepritaikytame automobilyje krenta vairuotojui ant pečių, o ne pardavėjui. Vairuotojai naudodami ksenoninių lempučių HID komplektus tam nepritaikytame automobilyje gali prarasti automobilio techninę apžiūrą.

Komentarai

Komentaras turi būti ilgesnis nei 5 ženklai.

Atkreipkite dėmesį į taisykles!

Komentarų nėra. Būkite pirmas!