Oro kondicionavimo sistema jau nebėra prabanga, o standartinė įranga daugiau nei 90% transporto priemonių, parduodamų Europos rinkose. Už ką atsakingi atskiri oro kondicionavimo sistemos elementai? Išnagrinėsime visą šaltnešio apytakos ciklą.
Viena medžiaga trijose agregatinėse būsenose Oro kondicionavimo sistemos užduotis yra išsausinti ir pakeisti iš išorės paimamo oro temperatūrą bei transportuoti jį į automobilio saloną. Šis tikslas pasiekiamas naudojant šaltnešį, kuris nuolat atlieka darbo ciklą. Šiame cikle šaltnešis kelis kartus keičia savo agregatinę būseną, o svarbiausi parametrai tikslui pasiekti yra temperatūra ir slėgis.
Trys šaltnešio būsenos oro kondicionavimo sistemoje yra: skysta, dujinė ir dvifazė. Pastaroji reiškia, kad tam tikrame etape šaltnešis iš dalies yra dujos, o iš dalies – skystis. Taškai, kuriuose keičiasi agregatinė būsena, taip pat yra vietos, kuriose vyksta energijos mainai. Tai vyksta kondensatoriuje ir garintuve, kompresoriaus bei plėtimosi vožtuvo dėka. Peržiūrėkime šį ciklą iš eilės, pradėdami nuo kompresoriaus.
- Tinkamai veikiančioje oro kondicionavimo sistemoje šaltnešis transportuojamas į kompresorių 100% dujinės būsenos. Jo slėgis ir temperatūra yra žemi. Šaltnešį transportuojančio vamzdžio skersmuo čia yra santykinai platus.
- Kompresoriaus užduotis yra suspausti šaltnešį. Jo slėgis žymiai padidėja, o kartu pakyla ir temperatūra. Tačiau čia neįvyksta šaltnešio agregatinės būsenos pokytis, jis vis dar yra dujinės formos.
- Kitas šaltnešio kelio etapas yra kondensatorius, dar vadinamas oro kondicionavimo aušintuvu. Kaip siūlo abu šie pavadinimai, šaltnešis čia atvėsinamas, todėl kondensuojasi, keisdamas savo būseną į skystą. Nors temperatūra žymiai krenta, staigaus slėgio pokyčio nėra, jis vis dar išlieka aukštas.
- Šaltnešis skystoje fazėje pereina per sausintuvą-filtrą. Čia atskiriamos oro kondicionavimo sistemoje cirkuliuojančios vandens molekulės ir teršalai. Vandens atskyrimas apsaugo sistemos elementus nuo užšalimo šaltnešio plėtimosi fazėje. Šioje vietoje, be filtravimo, nevyksta joks svarbus procesas. Šaltnešis vis dar turi žemą temperatūrą, yra skystoje būsenoje ir veikiamas aukšto slėgio.
- Kitas, ypač svarbus oro kondicionavimo sistemos elementas yra plėtimosi vožtuvas. Ir vėl, kaip rodo pavadinimas, čia vyksta šaltnešio plėtimasis, o tai reiškia, kad jam daromas slėgis žymiai sumažėja. Procesas lemia staigų temperatūros kritimą, o šaltnešis keičia savo būseną į dvifazę – iš dalies yra skystis, o iš dalies dujos.
- Į visiškai dujinę būseną šaltnešis pereina garintuve. Čia vyksta pagrindinis oro kondicionavimo sistemos procesas – oro, praeinančio per garintuvą, temperatūros sumažėjimas. Oras ne tik atiduoda savo šilumą šaltnešiui, bet ir išsausėja, todėl ant garintuvo sienelių kaupiasi ir kondensuojasi vandens garai. Šaltnešis pereina į dujinę agregatinę būseną dėl iš oro paimtos šilumos. Slėgis šiame etape reikšmingai nesikeičia ir išlieka žemas. Jis padidės, kai šaltnešis vėl pasieks kompresorių ir pradės kitą savo darbo ciklą.
Komentarai